23.01.2009 10:54

iQ-Therm – inteligentní vnitřní izolace

Na veletrhu BAU 2009 v Mnichově prezentovala společnost Remmers Baustofftechnik své alternativní systémy produktů pro energetickou sanaci budou. Ve středu zájmu byla premiéra produktu iQ-Therm, který je prezentován jako „inteligentní“ vnitřní izolace. Systém se skládá z polyuretanové desky z tvrdé desky, která je vyplněná velmi kapilárně aktivním minerálním materiálem a pórovitou minerální lehkou maltou, která slouží jako vlhkost zachycující sorpční a instalační vrstva. S hodnotou tepelné vodivosti 0,031 W/mK jsou splněny požadavky Vyhlášky o úsporách energie i při nejnižších instalačních výškách. Deska iQ-Therm se díky své nízké hmotnosti 1,6 kg snadno zpracovává, je tvarově stálá a také trvale chrání před plísněmi.

iQ-Therm – inteligentní vnitřní izolace

Vnitřní izolační systém iQ-Therm získal patent pro kombinaci spolehlivosti aplikace osvědčených vápenatých silikátových materiálů, která spočívá v kapilární aktivitě, s vysokou tepelnou izolací organických pěn. Produkt iQ-Therm je díky svým dovnitř nasměrovaným kapilárním silám a schopnosti vést vlhkost svými póry schopen odvést vodu z konstrukce zpět na povrch v prostoru. Odtud se vlhkost odpařuje zpět do místnosti, resp. do vzduchu v místnosti. Tento jedinečný účinek řeší problém nasycení vlhkostí v průřezu stěny. V systému funguje pórovitá minerální lehká malta, která se nanáší na desku, jako vlhkost zachycující sopční a instalační vrstva. Hygroskopická nasákavost materiálu zachycuje vlhkost z klimatu v místnosti v dobách špičky a reguluje vnitřní prostorové klima.

V rámci celosvětové snahy o energetickou sanaci stávající stavební substance se používání vnitřních izolačních opatření intenzivně zkoumá již od poloviny osmdesátých let. Pro působení proti zadní vlhkosti se instalovala parotěsná zábrana. Napojení stavebních prvků a průchodů, jakož i deformací (například hlavy trámů dřevěných trámových stropů) ale představovalo těžko řešitelný problém. Náchylnost k poškození a trvanlivost konstrukcí s parotěsnými zábranami resp. srážečů páry je tedy aktuálním námětem pro kritiku.

Vnitřní izolace iQ-Therma znamená zlom v této problematice. Systém je zároveň difúzně otevřený, kapilárně aktivní a tepelně izolační. Díky tomu se dosahuje dlouhodobějšího vysychání, dokonci i již poškozených stavebních prvků. Díky těmto vlastnostem vykazuje systém značné příznaky jedinečnosti. Poprvé umožňuje energetickou sanaci cca 40 % již existujících budov, u kterých by konvenční metody sanace nepřicházely v úvahu. S pomocí produktu iQ-Therm je možné izolovat všechny budovy podléhající památkové a umělecké péči, se slínkovou a přírodní kamennou fasádou, jakož i s kvalitními štukovanými/omítkovými fasádami podle nejnovějších požadavků Vyhlášky o úsporách energie, aniž by se přitom narušil vzhled fasády.

Poslat na e-mail TisknoutTvorba webových stránek eBRÁNA s.r.o. Webové stránky a kvalitní CMS

Barvy na dřevo | Fasády | Izolace | Penetrace | Sanace